lista kandydatów

okregi

wyniki bur rada



Zima jak zwykle - zaskoczyła?

Zima jak zwykle - zaskoczyła?. 2012-01-26 16:37.

fotografiaPo kilkudniowych opadach deszczu i deszczu ze śniegiem przyszedł duży, jak na tegoroczną zimę, kilkustopniowy mróz. Jezdnie i chodniki zamieniły się ślizgawki. Na niektórych (chyba na wszystkich gminnych w Mordach) jest piasek. Nie ma go natomiast na większości dróg powiatowych (chociażby ulica Kościuszki).

Identyczny problem występuje na chodnikach. Część właścicieli poczuła się w obowiązku i odśnieża oraz posypuje piaskiem. Część jednak nie zauważa zimy. Tragicznie wyglada sytuacja w rynku. Tutaj jest w kratkę. Miejscami chodnik czysty, "wydarty" do żywej kostki, w innym dziewiczy lód nieskalany ni ziarnkiem piasku...Spacer takim chodnikiem (chociażby tym na fotografii) jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla osób starszych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm) jednym z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z położonych wzdłuż nieruchomości chodników.

Wskazać należy, że w rozumieniu ustawy za właścicieli uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

W rozumieniu ustawy, chodnikiem jest wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli jednak jest choćby dwudziestocentymetrowy pas zieleni (trawy) obowiązek ten spoczywa na gminie lub zarządcy drogi.


W przypadku niezastosowania się przez właściciela nieruchomości do omawianego obowiązku wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą jego wykonanie. Jej niewykonanie skutkuje wdrożeniem postępowania egzekucyjnego w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W rolę wchodzi tu praktycznie jedynie wykonanie zastępcze bądź grzywna w celu przymuszenia, przy czym przyznać należy, że w związku z częstymi zmianami pogody zastosowanie wskazanego trybu będzie w większości przypadków możliwością wyłącznie teoretyczną. (art. 10 ust. 2 ww. ustawy)

Niezależnie od przewidzianej przepisami prawa „odpowiedzialności karnej", osoba niewykonująca ciążącego na niej z mocy ustawy obowiązku odśnieżania chodnika musi się również liczyć z odpowiedzialnością cywilną. Nie można bowiem zapominać, iż każda osoba, która ze swej winy wyrządziła drugiemu szkodę, zgodnie z treścią art. 415 kc, obowiązana jest do jej naprawienia. Szkodą w rozumieniu art. 444 kc są również wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, o które nie trudno na oblodzonym czy też zaśnieżonym chodniku.

W myśl przywołanego wyżej przepisu, poszkodowany może domagać się zwrotu wszelkich wynikłych z tego powodu kosztów, w szczególności leczenia, a nawet kosztów przygotowania do innego zawodu, jeżeli zdarzenie prowadzi do inwalidztwa. W przypadku wyjątkowo nieszczęśliwych wypadków, prowadzących do całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej, sprawca szkody może zostać zobowiązany do zapłaty renty. Urazy doznane w wyniku poślizgnięcia mają częstokroć nie tylko wymiar fizyczny, ale również są źródłem wielu cierpień psychicznych oraz bólu, co z kolei może uzasadniać żądanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w oparciu o treść art. 445 § 1 kc

Poprawiony (czwartek, 26 stycznia 2012 17:37)

 

Archiwum wyborów 1990-2005

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina Mordy

miasto

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

zycie

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Tablica

Ładowanie