lista kandydatów

okregi

wyniki bur rada



Czy Mordy są już w Unii Europejskiej?

Czy Mordy są już w Unii Europejskiej?. 2015-12-20 20:09.

Zakupiono towary drogą internetową. Dużo taniej niż by kupowano w sklepach tradycyjnych. Wysłano zamówienia - internetem Otrzymano faktury również drogą inetrnetową  lub bezposrednio w przesyłkach ..i zaczął się  w tym momencie problem. Część faktur nie ma podpisów wystawcy a jedna pieczątki. Poza tymi brakami faktury mają to wszystko co powinna zawierać faktura. Niestety - u nas uznano, że faktury są nieprawidłowe i trzeba sie zwrócić do sprzedawców o ponowne wystawienie faktur. Trochę wstyd bo co sobie o nas pomyślą w śweicie szerokim? 
Stąd ten krótki artykuł. Może ktoś przeczyta...

1 maja 2004 roku Polska znalazła się w UE. Od tego tez czasu rozwinęła się w Polsce sprzedaż internetowa. Powstające jak grzyby po deszczu sklepy internetowe oferują już praktycznie wszystkie asortymenty towarów i to w cenach niższych niż sklepy tradycyjne. Handel w Internecie kwitnie. 27,3 mld zł – tyle wart był e-handel detaliczny w Polsce na koniec 2014 roku, podała firma badawczo-konsultingowa PMR. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

W sklepach internetowych kupują już nie tylko osoby prywatne ale coraz częściej firmy i urzędy. Dlatego też zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, z późn. zm.) uproszczono w Polsce obieg dokumentacji czyli tzw. faktur.

 

  1. Fakturę można przesyłać e - mailem bez opatrzenia jej podpisem elektronicznym 20 maja 2010 r. zapadł przełomowy wyrok NSA (I FSK 1444/09) w sprawie możliwości wysyłania faktur nie pocztą a emailem (np. w formacie PDF). Sąd dopuścił taką możliwość pod warunkiem, że faktura będzie wydrukowana przez jej odbiorcę. Po wydrukowaniu taka faktura jest traktowana tak samo jak faktura przesłana tradycyjną pocztą. Forma przesłania – pocztą tradycyjną czy internetową - zdaniem NSA nie ma znaczenia. Niepotrzebne jest też opatrywanie faktury w PDF-e podpisem elektronicznym. Takiej przesłanej e - mailem faktury nie należy określać jako faktury elektronicznej, gdyż taki status mają dokumenty sporządzone i przechowywane w formie plików komputerowych i to one wymagają podpisu elektronicznego. (źródło: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/230561,Fakture-mozna-przesylac-e-mailem-bez-opatrzenia-jej-podpisem-elektronicznym.html).
  2. Dla ważności faktury przesyłanej przez internet, podobnie jak zwykłej faktury papierowej, nie jest konieczny podpis wystawcy. Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie (nr 429/12). Przesyłanie faktur drogą elektroniczną wymaga bezpiecznego popisu elektronicznego, natomiast w obrocie mogą występować faktury papierowe bez podpisu wystawcy. MF potwierdziło, że przepisy rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur (Dz.U. z 2011 r. nr 68, poz. 360) wśród niezbędnych elementów, które muszą znaleźć się w ich treści, nie wymienia podpisu wystawcy. Oznacza to, że faktura niezawierająca takiego podpisu jest prawidłowa. Także zgodnie z art. 229 dyrektywy 2006/112/WE państwa członkowskie nie wymagają podpisywania faktur. Zdaniem MF w przypadku faktur elektronicznych problem został rozwiązany 1 stycznia 2011 r. wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia regulującego ich wystawianie. Wprowadziło ono dowolność formatu elektronicznego, w jakim może być przesłana faktura. MF podkreśliło, że rozporządzenie nie przewiduje wymogu stosowania obligatoryjnie bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub elektronicznej wymiany danych (EDI). Takie metody zapewnienia integralności treści i autentyczności pochodzenia faktury są wymienione w rozporządzeniu tylko przykładowo. Oznacza to, że podatnik może stosować inne, dowolne środki zapewnienia tych cech faktury, a zatem metody te stały się jedynie opcją, z której przedsiębiorca może skorzystać. Jeżeli zatem faktura przesłana jest bez elektronicznego podpisu, zawiera wymagane przepisami prawa dane oraz zapewniona została autentyczność pochodzenia takiej faktury i integralność jej treści, to taką fakturę należy uznać za prawidłową w świetle obowiązujących przepisów.
  3. Zapytanie poselskie nr 429/12 i odpowiedź wiceministra finansów.

 

Poprawiony (niedziela, 20 grudnia 2015 21:09)

 

Archiwum wyborów 1990-2005

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina Mordy

miasto

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

zycie

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Tablica

Ładowanie