Nadanie nowego sztandaru Szkole Podstawowej w Mordach
29 listopada 2019 r w Szkole Podstawowej im. Waleriana Łukasińskiego w Mordach miała miejsce szczególna dla społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Waleriana Łukasińskiego uroczystość – nadanie nowego sztandaru.
Główna część uroczystości poprzedzona została Mszą Świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w trakcie, której ks. Piotr Wasyljew wikariusz parafii Mordy dokonał poświęcenia nowego sztandaru. Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali w korowodzie do budynku „B” szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Po odegraniu Hymnu Państwowego prowadzący uroczystość Małgorzata Pasterska i Jerzy Wąsowski powitali zaproszonych gości a następnie odbyła się ceremonia pożegnania starych sztandarów: z 1928 i 1975 roku. Poczty tych sztandarów stanowili uczniowie:
1. Julia Andrunik, Zuzanna Głuchowska, Kamil Soszyński
2. Monika Chacińska, Aleksandra Kobak, Jakub Opłocki
3. Gabriela Miszczuk, Weronika Radzikowska, Krystian Musiejczuk
Następnie poczet sztandarowy nowego sztandaru składający się z rodzicówprzekazał nowy sztandar dyrektor szkoły p. Teresie Kozos, która następnie sztandar przekazała pocztowi uczniowskiemu.
Skład pocztu przedstawicieli Rady Rodziców to:
Pani Ewelina Domańska
Pani Katarzyna Nasiłowska
Pan Sylwester Chaciński
Po prezentacji sztandaru w następnym etapie uroczystości było symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru oraz przekazanie go dla społeczności szkolnej.
Po uroczystym ślubowaniu głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swych wypowiedziach podkreślili wyjątkowy charakter tej uroczystości.
W dalszej kolejności odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej przygotowana pod kierunkiem p. Katarzyny Marczak i p. Jacka Zdanowskiego. Uczniowie za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
FILMY
1 CEREMONIA POŚWIĘCENIA NOWEGO SZTANDARU
2. CEREMONIA W SZKOLE
3. PRZEMÓWIENIA
4. WRĘCZENIE AKTÓW NADANIA TYTUŁU FUNDATORA
5. CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
6. FOTOGRAFIE
101 rocznica Odzyskania NiepodległościW przeddzień 101-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości na placu przed pomnikiem Niepodleglości a nastepnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbyły się uroczystości związane z tą rocznicą. O godz. 11.00 pod pomnik Niepodległości przybyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Mordach, burmistrz i władze gminne, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, orkiestra strażacka OSP Mordy, spoleczeństwo miasta. Tutaj po wysłuchaniu okolicznościowego referatu odczytanego przez ucznia Szymona Domańskiego wszyscy uczestnicy uroczystości rowno o 11.11 odspiewali 4-zwrotki Hymnu Państwowego. Śpiewanie odbyło się w ramach akcji MEN - "Szkola do hymnu". Po złożeniu kwiatow i wieńców kończących uroczystości pod Pomnikiem uczestnicy udali się do MGOK na uroczystą akademię. Uroczystości w MGOK otworzył burmistrz jan Ługowski, który podzielił się refleksjami historycznymi związanymi z tym Świetem. Zwrócił się z apelem do rad pedagogicznych by w roku przyszłym - 2020 - ogłoszonym rokiem Bitwy Warszawskiej, czynnie włączyły dzieci i młodzież w to święto. Po wystąpieniu burmistrza zebrani wysłuchali występów artystycznych w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej. Zebrani z uwagą wysłuchali montażu patriotycznego i pieknych okolicznościowych pieśni. Spektak powstał pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Marczak i Jacka Zdanowskiego (oprawa muzyczna). Na koniec wysłuchano refleksji patriotycznych radnego Rady Miejskiej w Mordach Gustawa Dmowskiego.
VIII Sesja Rady Miejskiej w Mordach28 maj 2019 r. - VIII sesja Rady Miejskiej
W Mordach wygrał PiSW Mordach wybory do Parlamentu Europejskiegi wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało ponad 57% głosujących. Uprawnionych do głosowania było w mieście 1463 wyborców. Głosowało 612 co stanowi 41,83%. Głosów ważnych oddano 608.
Częściowe wyniki w gminie Mordy - TUTAJ <<<<<<<<<<<
Rys.1. Procentowy podział głosów ważnych.
Tab2. Głosy oddane na kandydatów od największej liczby
Mordy a Unia EuropejskaW sprawach o szczególnym znaczeniu dla Narodu i Państwa, takich jak przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, Konstytucja RP nakazywała przeprowadzenie głosowania narodowego. Jest to forma demokracji bezpośredniej, w której Naród – suweren rozstrzyga o sprawie poddanej głosowaniu. Wynik jest wiążący jeżeli w referendum ogólnokrajowym weźmie udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, a większość głosów ważnych oddano za odpowiedzią pozytywną. Głosowanie ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej odbyło się prawie 16 lat temu, w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. Ustawa o referendum nakazywała przeprowadzenie dwudniowego glosowania. Mieszkańcy naszej gminy, tak jak w całej Polsce mieli odpowiedzieć na pytanie: Wyniki referendum w gminie Mordy w dniach 7-8 czerwca 2003 roku.
PS. W środę w Mordach pojawili się dziennikarza "GW". W krótkim reportażu nieco związanym z tegorcznymi wyborami do parlamentu europejskiego pokazali z niezbyt pięknej strony obraz naszego miasteczka. Link do reportażu:
|
- W gminie Mordy nie będzie gorszycieli, ideologii LGBT i homopropagandy.
- VI sesja Rady Miejskiej
- Strajk nauczycieli
- Spotkanie z wicewojewodą mazowieckim na rynku w Mordach
- Zaproszenie
- Doroczny "Kazimierz" w Mordach
- Kolędy w wykonaniu Zespołu Kameralnego
- Orszak Trzech Króli w Mordach
- Sesja Rady Miejskiej 28 grudnia
- Betlejemskie Światło Pokoju w Mordach