lista kandydatów

okregi

wyniki bur rada



Mordy już bez burmistrza

Mordy już bez burmistrza. 2014-04-26 09:41.

DSC01913Krótko, bo tylko 25 minut trwała 41 sesja Rady Miejskiej w Mordach w dniu 25 kwietnia 2014 roku. Radni większością głosów  (8 za) zdecydowali o wygaśnięciu z dniem 25 kwietnia mandatu Burmistrza Miasta i Gminy. Przeciw tej uchwale było 5 radnych a 1 wstrzymał się od głosu. Równocześnie radni zdecydowali  o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów. (Tutaj była prawie jednomyślność  bowiem tylko jeden radny nie zajął w tej sprawie stanowiska i wstrzymał się od głosu.)

Uchwała rady zostanie przekazana wojewodzie mazowieckiemu oraz komisarzowi wyborczemu.

Burmistrz Jerzy Wąsowski złożył rezygnację ze stanowiska na sesji w dniu 26 marca 2014 roku.

UWAGA: ZAKŁÓCAJĄCY TRANSMISJĘ BARDZO GŁOŚNY SZUM POCHODZI Z URZĄDZENIA SŁUŻĄCEGO DO PODGRZEWANIA WODY NA KAWĘ CZY HERBATĘ, KTÓRE NIEFORTUNNIE UMIESZCZONO W SALI OBRAD

Tutaj plik audio

 

Mandat wygasza rada, a nie komisarz wyborczy

 

Jak „jasne” prawo tworzy Sejm RP obrazuje sprawa wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza.

Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta)

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 10/2011

W dniu 20 września 2011 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza zróżnicowanie w zakresie podmiotu właściwego do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Dotychczas wygaśnięcie mandatu radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta) stwierdzała rada gminy w drodze uchwały, w ciągu miesiąca od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

W myśl znowelizowanych przepisów Kodeksu wyborczego, rada pozostaje właściwa do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w następujących przypadkach:

  • utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów z wyjątkiem powodów wskazanych w art. 10 § 2 (tj. utraty praw publicznych, utraty praw wyborczych lub ubezwłasnowolnienia prawomocnym orzeczeniem sądu) i art. 11 § 2 (skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe; wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425 ze zm.),
  • odmowy złożenia ślubowania,
  • naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego / wójta (burmistrza prezydenta miasta) z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności, 
  • niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym.

Natomiast w przypadku:

  • śmierci,
  • utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów z powodów wskazanych w art. 10 § 2 i art. 11 § 2,
  • pisemnego zrzeczenia się mandatu, 
  • wyboru radnego na wójta oraz
  • orzeczenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wójta (burmistrza prezydenta miasta) w trybie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej do końca kadencji,

wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej. Przedmiotowe postanowienie doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu i przesyła wojewodzie oraz przewodniczącemu rady. 

Od uchwały rady i postanowienia komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu z ww. przyczyn (poza śmiercią i wyborem radnego na wójta), zainteresowanemu przysługuje skarga do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia uchwały albo postanowienia. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, który stwierdził wygaśnięcie mandatu. W razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego, w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego - postępowania w zakresie wyborów uzupełniających nie wszczyna się do czasu uprawomocnienia wyroku sądu administracyjnego, a w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - wybory przedterminowe zarządza się i przeprowadza w ciągu 60 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego oddalającego skargę.


UPROSZCZENIE PROCEDURY WYGASZANIA

Celem omawianej ustawy jest uproszczenie procedury wygaszania mandatu w przypadku gdy wygaśnięcie mandatu jest urzędowo potwierdzone stosownym dokumentem (np. aktem zgonu, prawomocnym wyrokiem sądowym, orzeczeniem o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji) bądź nie budzi wątpliwości (pisemne zrzeczenie się mandatu). Rozwiązanie polegające na stwierdzeniu wygaśnięciu mandatu w takich właśnie przypadkach przez jednoosobowy organ (komisarza wyborczego) – a nie jak dotychczas organ kolegialny (radę) - należy ocenić jako korzystne, ponieważ sprzyja ono skróceniu nieraz wielomiesięcznego okresu pomiędzy zaistnieniem przesłanki wygaśnięcia mandatu a pozbawieniem stanowiska. Jednocześnie zasadne wydaje się pozostawienie w gestii jednostki samorządu terytorialnego stwierdzenia wygaśnięcia mandatu w przypadkach wymagających oceny okoliczności sprawy. 

Monika Mikucka

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw

(źródło: http://www.doradcasamorzadu.pl/49-sas10-2011/942-stwierdzenie-wyga%C5%9Bni%C4%99cia-mandatu-radnego-oraz-w%C3%B3jta-burmistrza,-prezydenta-miasta.html);

 

Wydawało by się, ze sprawa jest prosta. W przypadku naszej gminy Burmistrz Jerzy Wąsowski złożył pisemną rezygnację i zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy.

Okazuje się jednak,  że to Rada Miejska  ma stwierdzać wygaśnięcie mandatu bo inny przepis czy w zasadzie interpretacja prawa stwierdza:

Do końca kadencji 2010 – 2014 uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego czy wójta podejmuje właściwa rada

Wejście w życie kodeksu wyborczegowzbudziło wątpliwości: kto stwierdza, że mandat radnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) wygasł? Czy właściwa w tych sprawach jest rada gminy, czy też komisarz wyborczy?

Problem wyjaśniła Państwowa Komisja Wyborcza, która stanęła na stanowisku, że w obecnej kadencji samorządowych organów (2010 – 2014) stwierdzaniem wygaśnięcia mandatu radnego (wójta) zajmuje się właściwa rada. Zdaniem PKW wynika to wprost z art. 16 ust. 3 i 4 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (DzU nr 21, poz. 113 ze zm.). [i]

W sprawie tej niezbędne jest zastosowanie wykładni celowościowej przepisów wprowadzających – czytamy w stanowisku PKW. – Stwierdzenie wygaśnięcia mandatów oraz uzupełnienie składu rad mieści się bowiem w szeroko rozumianym pojęciu wyborów, które zgodnie z treścią art. 16 tej ustawy do końca bieżącej kadencji przeprowadza się na podstawie przepisów dotychczasowych, czyli ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Przyjęcie tezy, że to komisarze wyborczy stwierdzają wygaśnięcie mandatu radnego (wójta), podważa – zdaniem PKW – sens odroczenia usunięcia z samorządowych ustaw ustrojowych przepisów mówiących, że w razie bezczynności rady mandat wygasza (zastępczo) wojewoda.

Nie może być również tak, że na podstawie innych przepisów dokonywana będzie ocena, czy kandydat posiada bierne prawo wyborcze, a tym samym czy może startować w wyborach, a na podstawie innych ocena, czy wygaśnięcie mandatu np. radnego nastąpiło z powodu utraty biernego prawa wyborczego – uzasadnia Komisja.

Tak właśnie by było, gdyby już w obecnej kadencji organów samorządowych stwierdzaniem, czy mandat radnego wygasł, czy też nie, mieli się zajmować komisarze wyborczy. W pierwszym wypadku istnienie biernego prawa wyborczego byłoby stwierdzane na podstawie starych przepisów ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, a w drugim na podstawie kodeksu wyborczego” (źródło: http://prawo.rp.pl/artykul/830086.html”.

W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed upływem kadencji, funkcję tę do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego kandydata pełni osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów, czyli komisarz.

W gminie trwają juz spekulacje kto będzie tym komisarzem. Wymieniane są nawet nazwiska.



[i] Art. 16 USTAWY z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy : 3. Do nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów organów stanowiących

jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w trakcie kadencji,

w czasie której ustawa wymieniona w art. 1 weszła w życie, stosuje się przepisy

dotychczasowe.

4. Do przedterminowych wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przeprowadzanych

w trakcie kadencji, w czasie której ustawa wymieniona w art. 1 weszła

w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Poprawiony (sobota, 26 kwietnia 2014 10:41)

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Archiwum wyborów 1990-2005

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina Mordy

miasto

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

zycie

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Tablica

Ładowanie