lista kandydatów

okregi

wyniki bur radaWspomnienie o Helenie Chromińskiej

Wspomnienie o Helenie Chromińskiej. 2019-12-16 07:49.

HelenachHelena Chromińska urodziła się 10 sierpnia 1936 roku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Tchórzewie kontynuowała naukę w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach gdzie w 1956 roku otrzymała świadectwo dojrzałości.

W latach 1956-1959 jako młody nauczyciel była kierowana do pracy w Szkołach Podstawowych w Trzciance, Stoku Lackim, Łęczyckach oraz w Wólce Proszewskiej w charakterze zastępstwa. Z dniem 1 września 1959 roku rozpoczęła pracę nauczyciela Szkoły Podstawowej w Radzikowie Stopkach.

Pracując, ciągle podnosiła swoje kwalifikacje korzystając z różnych form doskonalenia zawodowego. Dyplom ukończenia Studium Nauczycielskiego – kierunek geografia uzyskała w 1964 roku. Studia wyższe w zakresie nauczania początkowego ukończyła w 1981 roku.

Jej zaangażowanie, sumienność i wkładany trud były doceniane przez ówczesne Władze Oświatowe. Wśród nagród warto wspomnieć o odznaczeniu w 1977 roku Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 1981 pracę dydaktyczno -wychowawczą łączyła z pełnieniem obowiązków administracyjnych pełniąc funkcją kierownika Punktu Filialnego, a później dyrektora Szkoły Podstawowej w Radzikowie Stopkach.

W 1987 roku przeszła na emeryturę pozostając nauczycielem w niepełnym wymiarze etatu. Od 1 września 1996 r. zaprzestała pracy dydaktycznej, ale cały czas była związana ze szkołą.

W swojej karierze zawodowej, była nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń młodych ludzi W tamtych trudnych czasach starała się uczyć nie tylko matematyki czy geografii ale przede wszystkim odwagi, odpowiedzialności, honoru i przyzwoitości. Działając w środowisku lokalnym znała nie tylko swoich uczniów, ale również ich Rodziców czy Dziadków. Niejednokrotnie podejmowała dla ich dobra niekonwencjonalne działania, wykraczające poza zakres jej obowiązków szkolnych. Nie mając do dyspozycji telefonu czy SMS, wsiadała na kolejny zajeżdżany rower i przemierzała kilometry aby rozwiązać wynikły problem wychowawczy, czy zadanie administracyjne. Absolwenci często wspominają ją jako osobę stanowczą i zdecydowaną dbającą o porządek i dyscyplinę, a jednocześnie troskliwą i ciepłą pomagającą zawiązać szalik czy włożyć buty.

W lutym 2001 roku Kapituła Nagród w uznaniu za wkład w dziedzinie nauki i oświaty przyznała Helenie Chromińskiej Nagrodę Starosty Siedleckiego. Również w tym samym roku doceniając działalność społeczną i trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Rada Miejska w Mordach nadała Jej odznakę Zasłużony Dla Miasta i Gminy Mordy.

Zmarła dnia 13 grudnia 2019 roku.

Poprawiony (poniedziałek, 16 grudnia 2019 08:49)

 

Archiwum wyborów 1990-2005

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina Mordy

miasto

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

zycie

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Tablica

Ładowanie