lista kandydatów

okregi

wyniki bur rada

TPM 23 maja 2024Przedostatnia LXI sesja Rady Miejskiej w Mordach

Przedostatnia LXI sesja Rady Miejskiej w Mordach. 2024-04-24 20:05.

W dniu 26 marca 2024 roku odbyła się  LXI sesja Rady Miejskiej w Mordach. 
Mijająca kadencja była wyjątkowa. Do 2018 roku radni wybierani byli bowiem na okres czterech lat. Od 2018 roku wydłużono kadencję do pięciu lat. W 2022 roku Sejm przyjął ustawę autorstwa PiS, która wydłużyła kadencję do 30 kwietnia 2024 roku. Zamiarem było rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych od wyborów samorządowych. Spotkało się to z sprzeciwem ówczesnej opozycji.. Ci jednak nie mieli wtedy większości i ustawa została przegłosowana. W przedostatniej w tej kadencji sesji wzięli udział oprócz radnych, specjalni goście: poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego Marek Gorzała, wicestarosta powiatu siedleckiego Małgorzata Cepek, dyrektorzy szkół gminnych, kierownicy gminnych jednostek administracyjnych.

Po powitaniu gości i otwarciu obraz przewodnicząca rady udzieliła głosu burmistrzowi Janowi Ługowskiemu. Burmistrz w wystąpieniu trwającym ok. 46 minut podsumował dokonania gminy w ostatniej kadencji. A miał się czym pochwalić. Wykonano wiele kilometrów dróg asfaltowych, wybudowano kilka świetlic wiejskich, zgazyfikowano Mordy i kilka wiosek, doinwestowano placówki oświatowe, zakończono renowację MGOK-u  i wiele , wiele innych. Sztandarowa inwestycją była budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków (koszt 20 mln zł pozyskano z Polskiego Ładu 18 mln). Oczyszczalnia oddana będzie do użytku w końcu sierpnia tego roku. Nastąpi skanalizowanie pobliskich miejscowości: Stoku Ruskiego, Czołomyj, Głuchowa i Wojnowa. W Mordach powstanie żłobek. Burmistrz otrzymał na to znaczne środki (na inwestycję), które zapewnią również 3-letnie utrzymanie żłobka.

Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo w poniższym fragmencie nagrania sesji:

W części przewidzianej dla wystąpień gości o współpracy z Burmistrzem i gminą mówili: poseł Krzysztof Tchórzewski, wicestarosta Malgorzata Cepek, przewodniczący Rady Powiatu Marek Gorzała oraz dyrektorzy szkół.

Dyrektorzy szkół dziękowali Burmistrzowi i radnym za codzienne wsparcie w ich pracy, za inwestycje. M.in. w Radzikowie Wielkim wykonano termoizolację budynku szkoły; zmieniono na ekologiczne ogrzewanie. W Mordach wykonano plac zabaw dla dzieci (koszt ok. 70 tys. zł),  zmodernizowana ogrzewanie w budynku B (zamiast pieców na miał zainstalowano piece gazowe); w budynku A drogie ogrzewanie olejowe zamieniono na gazowe. 

DYREKTORZY SZKÓŁ O WSPÓŁPRACY Z RADĄ I BURMISTRZEM

Na zakończenie sesji ponownie głos zabrał Burmistrz Jan Ługowski dziekując radnym, posłowi Tchórzewskiemu, wicemarszałek Janinie Orzełowskiej, wicewojewodzie Dąbrowskiemu i władzom powiatu za życzliwośc i pomoc w realizacji wielu gminnych inwestycji. Dziękował również pracownikom Urzędu Miasta i Gminy oraz wszystkim mieszkańcom.

 

Poprawiony (środa, 24 kwietnia 2024 21:05)

 

Archiwum wyborów 1990-2005

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina Mordy

miasto

Historia Miasta i Gminy

 

baner

Statut TPM

tpm

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

zycie

SM Mordy

sm

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Tablica

Ładowanie