lista kandydatów

okregi

wyniki bur rada

TPM 23 maja 2024Ostatnia - 62 sesja VI kadencji. Pożegnanie burmistrza

Ostatnia - 62 sesja VI kadencji. Pożegnanie burmistrza. 2024-04-25 16:26.

W dniu 23 kwietnia 2024 roku odbyła się ostatnia  w tej kadencji sesja Rady Miejskiej. Radni podczas sesji mieli do uchwalenia dwie uchwały: w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, oraz zmian w budżecie miasta i Gminy Mordy na rok 2024. Na wniosek burmistrza wprowadzono jeszcze jeden projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy powiatowi siedleckiemu w realizacji zadania "Remont drogi powiatowej na odcinku od miejscowości Ptaszki do granicy powiatu". 

Porządek obrad, protokół z ostatniej 61 sesji zostały jednomyślnie przyjęte.

W pierwszej części sesji  ustępujący burmistrz Jan Ługowski  złożył gratulacje nowemu burmistrzowi p. Łukaszowi Wawryniukowi oraz nowo wybranym radnym. Podziękował również dotychczasowej Radzie za dobrą i owocną współpracę.

 

 

W dalszej części burmistrz złożył obszerne sprawozdanie z prac między sesjami. Poinformował radnych o trwających i kończących się inwestycjach. A są to m.in.:

1. Przebudowa dróg na terenie miasta i gminy. W chwili obecnej jest to 15 odcinków na kwotę  7,5 mln zł brutto. Na te inwestycje gmina uzyskała z programu "Polski Ład" ponad 7 mln zł. (95% dofinansowania).

2. Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Mordach. Trwają tutaj prace końcowe. Termin zakończenia prac to 2 sierpień 2024 r. Dotychczasowy koszt inwestycji to 16 mln 965 tys. zł. Na tę inwestycję gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości  14 mln 250 tys. zł. W celu uzupełnienia wkładu własnego gmina zaciągnęła w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kredyt w wysokości 2 mln 280 tys. zł. Kredyt ten został już częściowo spłacony (0,5 mln zł). Część kredytu zgodnie z zasadami zostanie umorzona (ok. 40%).

3. Trwa budowa świetlicy w Radzikowie Stopkach. Koszt inwestycji to 1 mln 225 tys. zł. Prace są na ukończeniu.

4. Inne dofinansowania i inwestycje:

a. Przebudowa dróg w Klimontach: dwa odcinki po ok. 1 km. Dofinansowanie inwestycji w wysokości 180 tys. zł, środki własne 187 tys. zł.

- b. Nowo wybudowana świetlica w Głuchowie - 48 tys. zł. Środki własne  ok. 59 tys. zł

- c.  Na odnowę zabytków z programu "Polski Ład":   na odnowienie klasycystycznego ołtarza gównego i prezbiterium w kościele w Mordach  980 tys. zł; kościół w Czołomyjach 477 tys. zł; pałac w Mordach (na prace osuszające) - 246 tys. zł. Kwoty dofinansowania wszystkich obiektów pokrywają 98% wartości robót.

5. Drogi gminne i gruntowe:

- w Mordach: ul. 8 Dywizji; ul. Przechodnia, Jagodowa;

- Głuchów - 2 odcinki po ok. 1 km;

- Czepielin - jeden odcinek o długości 1 km;

- Stok Ruski - 1 odcinek o długości 1 km;

- Wyczóki - odcinek o długości 700 zm;

- Radzików Wielki - ulice: Składowa, Plebańska, Podlaska i część Placu ks. Dymitrowicza;

- Pióry Wielkie - (wspólnie powiatem) 1 km w strone Zbuczyna. 

Budżet gminy na 2024 r. to ok. 51 mln zł. Z woty tej 21 mln przeznaczone zostało na inwestycje co stanowi ok 41% budżetu gminy. Jest to bardzo wysoki wskaźnik. Warto dodać, ze w budżecie gminy zostało zarezerwowanych 1mln 57 tys. zł na urządzenie żłobka w Mordach oraz 723 tys. na jego 3-letnie funkcjonowanie.

 Film z wystąpieniem burmistrza Jana Ługowskiego - realizowane inwestycje

Otatnia sesja stała się okazją dla składania podziękowań dla odchodzącego burmistrza, radnych czy mieszkańców gminy. Podziękowania składali radni: p. Grażyna Drabarek, p. Leszek Romanowski, p. Dariusz Kołtuniak (dla wszystkich a szczególnie radnych), p. Barbara Hawryluk - głównie dla mieszkańców swojego okregu wyborczego.

Film z wystąpieniami  radnych 


 

 Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Mordach stała się okazją do podziekowań dla Burmistrza Jana Ługowskiego od mieszkańców Miasta I Gminy Mordy. W tej części sesji o głos poprosili: p. Marek Gorzała - mieszkaniec Radzikowa Kornicy, przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego; p. Dariusz Miazga - mieszkaniec wsi Doliwo (sołtys) nowo wybrany radny; p. Jerzy Borowski - mieszkaniec Mordów, emeryt; Państwo Markiewiczowie z Klimontów w imieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wystąpienie p. Marka Gorzały

 

 

 Wystąpienie p. Dariusza Miazgi

Wystąpienie p. Jerzego Borowskiego

Wystąpienie pp. Markiewiczów w imieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku


Sesję zakończyło uroczyste pożegnanie ustępującego Burmistrza Jana Ługowskiego przez Przewodniczącą Rady p. Katarzynę Kotowską i wiceprzewodniczącego p. Gustawa Dmowskiego. Zanim  jednak to nastapiło Pani Katarzyna Kotowska dokonała krótkiego podsumowania kadencji 2018-2024. (napiszemy o tym w oddzielnym artykule).

 

Całość nagranej sesji można obejrzeć tutaj

 

 

 

 

 

 

Poprawiony (czwartek, 25 kwietnia 2024 17:26)

 

Archiwum wyborów 1990-2005

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina Mordy

miasto

Historia Miasta i Gminy

 

baner

Statut TPM

tpm

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

zycie

SM Mordy

sm

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Tablica

Ładowanie