Get Adobe Flash player

helena chro2Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie. -0001-11-30 00:00.

W Mordach czytano. c.d.n.

 

W stulecie niepodleglości - uroczystość na cmentarzu w Mordach

W stulecie niepodleglości - uroczystość na cmentarzu w Mordach. 2018-09-09 18:28.

20180817 135028W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na cmentarzu parafialnym w Mordach w dniu 8 września odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna podczas której poświęcony został pomnik upamiętniający mieszkańców miasta i gminy Mordy poległych w bitwach z bolszewikami w latach 1918 – 1920.

Na uroczystość przybyli liczni mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Janem Lugowskim, duchowni, młodzież szkolna, przedstawiciele Wojska Polskiego i policji. Był również przedstawiciel Instytutu pamięci Narodowej z Lublina. Szczególnie pięknie prezentowała się drużyna harcerska ze szkoły podstawowej w Mordach pod opieką druhny Małgorzaty Pawłowskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra miejscowej OSP pod batutą kapelmistrza Jacka Stokowskiego.

Film cz. 1 -

Poświęcenia pomnika dokonał ksiądz Karol Klewek – proboszcz miejscowej parafii. Słowo do zebranych wygłosił ksiądz profesor dr hab. Roman Krawczyk. Po odegraniu hymnu państwowegodelegacje: Urzędu Miasta i Gminy, Rady Parafialnej, powiatu siedleckiego, harcerze złożyły u stóp pomnika wieńce i kwiaty.

Na tablicy umieszczonej na pomniku znalazły się nazwiska poległych oraz fotografia uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku Jana Górskiego – mieszkańca Starej Wsi k/Mordów

FILM CZ.2 - SKŁADANIE WIEŃCÓW I PRZEMÓWIENIA

Pomnik powstał z inicjatywy duszpasterzy parafii Mordy oraz parafian. W jego budowę zaangażowało się wielu mieszkańców. Olbrzymi głaz, wagi ok. 4 ton, ofiarowała rodzina Kondraciuków. Ksiądz Karol Klewek kończąc uroczystość podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

Uroczystość wpisała się w obchody 610 rocznicy parafii Mordy i 200-lecia diecezji siedleckiej.

 

 

Kolejne pieniądze na drogi

Kolejne pieniądze na drogi. 2018-07-18 21:17.

Wręczenie promes samorządowcom1 mln 390 tys. zł otrzymała gmina Mordy na przebudowę i remont drogi w Czepielinie Kolonii oraz w Wielgorzu i Radzikowie Stopkach. Pieniądze pochodzą z rezerwy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z przeznaczeniem remonty i przebudowę dróg zniszczonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski wspólnie z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim.

 

Uroczyste otwarcie ulicy Glinianej po przebudowie

Uroczyste otwarcie ulicy Glinianej po przebudowie. 2018-07-16 06:22.

wiatowa ulica Gliniana w Mordach od przeszło 20 lat była jedną z najbardziej zaniedbanych i niebezpiecznych ulic  nie tylko w naszej gminie, ale chyba i w całym powiecie. Dziury, wyrwy i spękania. Niczym poligon testowała  wytrzymałość aut.
Od lat ulica była przez to tematem dyżurnym wszystkich wyborów – tych lokalnych i tych ogólnopolskich. Obiecywali jej naprawę kandydaci, kandydaci na kandydatów, starostowie i burmistrzowie, zawiązywano komitety, zbierano podpisy… i nic się nie działo. Starostwo powiatowe w Siedlcach – właściciel ulicy – od lat niezmiennie zasłaniało się brakiem pieniędzy na odbudowę a później zaczęło uzależniać remont od… pomocy finansowej gminy. Pomocy tej Rada Miejska w Mordach przez kolejne kadencje z różnych względów –  najczęściej z powodu mizerii budżetowej – odmawiała. Ulicy nie  pomogło nawet to, że w kadencji 2016-2010 jednym z  członków zarządu powiatu był mieszkaniec Mordów.

To co nie udało się poprzednim burmistrzom  zrealizował dopiero obecny  burmistrz Jan Ługowski. Już na początku kadencji – w roku 2015 – zgodnie ze swoja obietnicą wyborczą  rozpoczął zabiegi u władz powiatowych o wprowadzenie przebudowy ulicy Glinianej do budżetu powiatu. W tym samym roku ulicę wysypano tłuczniem co okazało się jednak zabiegiem krótkotrwałym. W końcu 2016 roku udało się wprowadzić remont ulicy do planu remontów powiatu. Wiosną 2017 roku Rada Miejska w Mordach podjęła dwie uchwały o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi w wysokości 450 tys.zł.

Jesienią 2017 roku przystąpiono do pierwszego etapu remontu. Wykonano odwodnienie a przy okazji położono również przewody gazowe. Drugi etap odnowy ulicy kontynuowano wiosną bieżącego roku.

PIC 0021

W dniu 13 lipca 2018 roku nastąpiło uroczyste otwarcie przebudowanej ulicy. Oprócz licznie zebranych mieszkańców uczestniczyli  w uroczystości: starosta siedlecki Dariusz Stopa, Burmistrz Miasta i Gminy Jan Ługowski, członek Zarządu Powiatu Mieczysław Ślaz, radni powiatowi Jolanta Franczuk i Marek Gorzała, radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą Ewą Jarocką. Symbolicznego poświęcenia ulicy dokonał ksiądz Karol Klewek – proboszcz parafii w Mordach. Do symbolicznego przecięcia wstęgi stanęło wiele osób nie wyłączając najmłodszych mieszkańców ulicy Glinianej. Patrząc na kilkaset metrów drogi z kostki, z ułożonymi wygodnymi chodnikami, które mają wyprofilowane wjazdy, a ulica posiada kanalizację, odwodnienie i przygotowana jest do gazyfikacji  można się tylko cieszyć. Obecny stan ulicy zapewnia jej mieszkańcom komfort życia, o którym marzyli przez kilkadziesiąt lat. Stąd też piątkowa uroczystość szybko przekształciła się w lokalny festyn, na którym nie zabrakło kanapek, ciast i napojów oraz wspaniałego tortu wypieczonego przez Panią Ewę Gozdek – mieszkankę tej ulicy.

 

 

 

Gmina Mordy na Youtube

Gmina Mordy na Youtube. 2018-06-08 15:34.

W serwisie Youtube pojawił się reportaż o naszej gminie. Reportaż został zrealizowany przez samorządowy serwis "Mazowszanie".

 

 

 

Wybory archiwalne

mordy

Szukaj na stronie

Miasto i Gmina w fotografii

 

Statut TPM

tpm

strona spmordy

Zespół Oświatowy

banerzo

ZS Radzików Wielki

logo radzikow

e-mapa

zycie

Telewizja Interaktywna

cyfrowa_logo

sm

Licznik wejść od 8.XI.2011

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj101
mod_vvisit_counterWczoraj348
mod_vvisit_counterW tym tygodniu449
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2891
mod_vvisit_counterTen miesiąc8681
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc21502
mod_vvisit_counterRazem953804

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości